Mörkblå botten med polykroma medaljonger med stiliserade blommor. Blåmelerad huvudbård med ranka.
Något nerblekt. Något ställvis hårdare slitage, något smutsig, fläckar, lagningar, smärre hål. Långsidorna med trampveck och smärre skador, avkortade kortsidor.