Målad och bronserad soffa med skuren dekor, svarvade ben och delvis svarvade gavlar. Lös stoppad sittdyna och tre lösa ryggdynor. Längd 223, bredd 75, sitthöjd ca 50, höjd 86 cm.
Renoverad, kompletterad, förstärkningar, lagningar. Smärre slitage, obetydliga skador.
Del av interiören i stora salongen.