Fanerat med mahogny. Dörrpar med bakomliggande förvaring. Nedtill med två lådor. Beslag av mässing. Bredd 74. Djup 39. Höjd 103 cm. Nyckel finns.
Omarbetat till barskåp. Slitage. Torrsprickor. Fanerskador. Dekorbortfall vid fotavslut. Avslag på list. Bakstycke med hål.