Konst Modern svensk konst
1210935
Evert Lundquist
(Sverige, 1904-1994)
Evert lundquist, olja på duk, signerad evert lundquist och daterad 1981 a tergo.

EVERT LUNDQUIST, olja på duk, signerad Evert Lundquist och daterad 1981 a tergo.

Rosa modell. Duk 116 x 89 cm.

Obetydlig ytsmuts.

Proveniens

Konstnärens son Manne Lundquists samling, Stockholm.
Stockholms Auktionsverk, Moderna, 28 april 2014, kat nr 666.
Privat samling.

Lena Rydén
Lena Rydén
Specialist modern konst
+46 (0)707 78 35 71

Slutpris
42 001
4 012
4 507
Utropspris
40 000 SEK
Budhistorik (13 bud)
1 jul 16:02
42 001 SEK
1 jul 16:01
40 001 SEK
1 jul 16:01
40 000 SEK
1 jul 15:59
36 001 SEK
1 jul 15:58
35 001 SEK