COHR, BESTICKUPPSÄTTNING, 52 delar, silver, Danmark, 1900-talets mitt. + 6 delar bl.a. MEMA, 1990-2000-tal

Sachsisk modell. Bestående av:
12 st skedar, längd 18 cm ( 3 st skedar MEMA + 1 st svenska importstämplar och gravyr.)
9 st knivar med rostfria blad, längd 20,5 cm.
12 st knivar med rostfria blad, längd 19 cm (1 st kniv MEMA)
12 st gafflar, längd 18 cm (1 st gaffel MEMA)
9 st gafflar, längd 19 cm
1 st serveringsgaffel, 15 cm
1 st serveringsgaffel, längd 12 cm
2 st smörknivar, längd 17 cm

Vikt 2900 g.

Bruksslitage. Repor. Obetydligt anlupen.

Utropspris
7 000 SEK
Lina Sjömark
Lina Sjömark
+46 (0)736 40 94 76