Design Konstglas
1211135
Wilhelm Wagenfeld
(Tyskland, 1900-1990)
Wilhelm wagenfeld, glasservis, 10 delar, jenaer glaswerk, schott & gen, tyskland.

WILHELM WAGENFELD, glasservis, 10 delar, Jenaer Glaswerk, Schott & Gen, Tyskland.

Kaffekopp med fat.
Kaffekopp med graverad randdekor och fat.
Låg tekopp med fat.
2 höga tekoppar med fat.
2 assietter.
Såskanna, höjd ca 11 cm.
Tekanna med rechaud.
Mindre tekanna med rechaud, formgiven av Ilse Decho.

Åldersrelaterat slitage.

Proveniens

Rolf Walters samling.

Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Specialist design & modernt konsthantverk
+46 (0)703 92 88 60

Utropspris
4 000 SEK