1211138
Wilhelm Wagenfeld
(Tyskland, 1900-1990)
Wilhelm wagenfeld, karotter med lock 4 st. jenaer glaswerk, schott & gen, tyskland.

WILHELM WAGENFELD, Karotter med lock 4 st. Jenaer Glaswerk, Schott & Gen, Tyskland.

Jenaglas, märkta, diameter ca 21-26 cm.
Designade ca 1934.

Åldersrelaterat slitage.

Placering: Västberga Allé 3, 126 30 Hägersten - L11
Proveniens

Rolf Walters samling.

Scheiffele, Walter, Wilhelm Wagenfeld und die moderne Glasindustrie: eine Geschichte der deutschen Glasgestaltung von Bruno Mauder, Richard Süssmuth, Heinrich Fuchs und Wilhelm Wagenfeld bis Heinrich Löffelhardt, Hatje, Stuttgart, 1994, s 87-93.

Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Specialist design & modernt konsthantverk
+46 (0)703 92 88 60

Efter vunnen auktion beställer du transport på Mina Sidor

Auktionen avslutas

3 dagar 5 timmar
Inga bud
0
0
0
Utropspris
1 500 SEK
Acceptpriset är ej uppnått
Lägg ditt maxbud. Ditt bud måste minst vara 300 SEK. Läs mer.
Budhistorik (0 bud)