Design Övrigt
1211142
Aino Aalto
(Finland, 1894-1949)
Aino aalto, servisdelar, 15 st, glas, "bölgeblick", karhula, finland, 1930-tal.

AINO AALTO, servisdelar, 15 st, glas, "Bölgeblick", Karhula, Finland, 1930-tal.

Bärnstenstonat glas.
Skål 19,5 cm
Assiett 19 cm
4 skålar 16 cm
5 assietter 14 cm
4 glas 5,5 cm

Slitage. Smärre nagg.

Proveniens

Rolf Walters Samling.

Alvar ja Aino Aalto lasin muotoilijoina = Alvar and Aino Aalto as glass designers, Rev. uppl. (1 uppl. 1988), Hackman Designor Oy, Sävypaino, 1996, 21-31.

Anna Wessman
Anna Wessman
+46 (0)708 10 86 14

Utropspris
3 000 SEK