HANS-AGNE JAKOBSSON, Taklampa, "Patricia", Markaryd, Sverige.
Taklampa av mässing med glaskupor. 12 ljuspunkter. Diameter ca 55, höjd ca 105 cm vardera.
Smärre slitage. Glaskuporna med smärre kantnagg, varav en med större nagg. Ej funktionstestad. Komplettterad, senare takanslutning.