BESTICKSUPPSÄTTNING, 152 delar, silver, modell Svensk Spetsig, bl a CG Hallberg, GAB, bla Stockholm 1917.

12 matskedar 22,5 cm
12 matgafflar 22 cm
24 bordsskedar 19 cm
10 bordsgafflar 18 cm
19 bordsknivar 21,5 cm
11 smörgåsgafflar 14,2 cm
6 smörgåsknivar 18 cm
12 fruktknivar 18 cm
12 smörknivar 15,7 cm
12 kaffeskedar 12 cm
12 moccaskedar 11 cm
6 st förgyllda saltskedar 5,7 cm
1 delvis förgylld såssked 20,5 cm
1 delvis förgylld strösked 15 cm
1 delvis förgylld slev 15 cm
1 soppslev 35 cm
Total vikt inklusive rostfria blad 6020 gram.

5 nysilverbestick medföljer.
8 saltkar i glas medföljer.

Smärre slitage. Senare gravyr på enstaka delar.

Utropspris
15 000 SEK
Lisa Mothander
Lisa Mothander
+46 (0)767 81 06 02