Silver Bägare & Skålar
1212655
SKÅL, SERVERINGSSKED och SÅSSLEV, sterling silver, New York och Baltimore, USA 1900-talets första hälft.
Skål, serveringssked och såsslev, sterling silver, new york och baltimore, usa 1900-talets första hälft.

Genombruten skål på fot med blå glasinsats, diameter 9 cm, höjd med upplyft hänkel 15 cm, Graff, Washbourne & Dunn, New York, 1900-talets första hälft.
Serveringssked med förgyllt blad, längd 23, Black, Starr & Frost - Gorham, New York 1929-40.
Såsslev, längd 18,5 cm, Jacobi & Jensen, Baltimore, sekelskiftet 1900.
Vikt ca 304 g, exkl glasinsats.

Smärre åldersrelaterat slitage.

Nan Jarjis
Nan Jarjis
Specialist silver och design
+358 (0)50 340 5492

Utropspris
250 EUR