Värdera enkelt digitalt – vi hämtar

Läs mer och värdera här

Silver Bägare & Skålar
1212655
SKÅL, SERVERINGSSKED och SÅSSLEV, sterling silver, New York och Baltimore, USA 1900-talets första hälft.
SkÅl, serveringssked och sÅsslev, sterling silver, new york och baltimore, usa 1900-talets första hälft.

Genombruten skål på fot med blå glasinsats, diameter 9 cm, höjd med upplyft hänkel 15 cm, Graff, Washbourne & Dunn, New York, 1900-talets första hälft.
Serveringssked med förgyllt blad, längd 23, Black, Starr & Frost - Gorham, New York 1929-40.
Såsslev, längd 18,5 cm, Jacobi & Jensen, Baltimore, sekelskiftet 1900.
Vikt ca 304 g, exkl glasinsats.

Smärre åldersrelaterat slitage.

Placering: Mastgatan 4-6, Gamla Hamnen, 00160 Helsingfors - V100
Nan Jarjis
Nan Jarjis
Specialist silver och design
+358 (0)50 340 5492

Efter vunnen auktion beställer du transport på Mina Sidor

Auktionen avslutas

4 dagar 10 timmar
100
1 057
109
Utropspris
250 EUR
Acceptpriset är ej uppnått
EUR
Lägg ditt maxbud. Ditt bud måste minst vara 110 EUR. Läs mer.
Budhistorik (1 bud)
22 maj 16:52
100 EUR