BJÖRN WIINBLAD, servis ca 72 dlr "Lotus", Rosenthal Tyskland 1900-talets andra hälft porslin
Bestående av;
1 terrin med lock,
2 djupa skålar,
1 såsskål på fat med lock,
2 ovala uppläggningsfat,
1 sockerskål med lock,
1 gräddkanna,
1 par salt och peppar-ströare,
12 tallrikar, diameter 25,5 cm,
12 tallrikar, diameter 20 cm,
12 djupa,
12 assietter, diameter 18 cm,
6 kaffekoppar med 11 fat,
3 tefat.
Bruksslitage. Några smärre agg.