LUNTLÅSGEVÄR, svenskt, 1600-talets första hälft

Luntlåsmusköt med oktagonal pipa kaliber ca 20 mm. Kammarstycket med stämpel. Helstock med järnbeslag. Rektangulärt låsbleck. Stålskuret fängpannelock. Längd 144 cm.

Träskador. Möjligen senare hane

Proveniens

Se snarlik i Armémusei samlingar Inv nr 023449

Utropspris
22 000 SEK
Claes Andersson
Claes Andersson
+46 (0) 704 248 703