CARL-JOHAN BOMAN, BÄDDSOFFA, Oy Boman Ab, 1950-tal.
Svartmålat trä, tygklädsel. Bredd 198 cm. Sitthöjd 47, total höjd 73 cm. Djup 67 cm - 90 cm.
Fläck. Smärre slitage.