Värdera enkelt digitalt – vi hämtar

Läs mer och värdera här

Design Övrigt
1214692
Paavo Tynell
(1890-1973)
Paavo tynell, industrilampor, 2 st, modell 2521-53, taito 1930-tal.

PAAVO TYNELL, industrilampor, 2 st, modell 2521-53, Taito 1930-tal.

Gjutjärn och emaljerad skärm. Höjd ca 92 cm. Diameter 40 cm.

Åldersrelaterat slitage och skador. Elektrifiering förnyad. Senare löstagbar vaijerkonstruktion. Elektrifieringen garanteras inte av Bukowskis.

Anna Rosenius
Anna Rosenius
Specialist design
+358 (0)40 1284 977

Utropspris
500 EUR