Fanerad med mahogny, rektangulär skiva av kalksten med fasade kanter, Tre lådor samt skrivklaff med bakomliggade fack och lådinredning, avfasade kannelerade hörn, längd 108, bredd 55, höjd 129 cm Nyckel finns.
Bruksslitage. Fläckar. Repor. Nagg. Fanerskador. Fanerlagningar.