BØRGE MOGENSEN, Karmstolar, 6 st, AB Karl Andersson och Söner,1900-talets andra hälft.
Stomme av teak, med svängd ryggbricka. Stoppad sits med grön textilklädsel. En stol etikettmärkt. Sitthöjd 44 cm, höjd till armstöd 66 cm, bredd 60 cm.
Bruksslitage. Torkad stoppning. Repor/märken. Fläckar. En stal med lagad ryggplatta.