LJUSKRONA, rokokostil, 1900-talets slut.

Ljuskrona med stomme av mässing, behängd med slipade glasprismor. Plakettmärkt: Titanus Aktiebolag 1992. För sex ljus, tre ljuspunkter. Diameter 53, höjd 60 cm.

Smärre slitage. Ej funktionstestad. Lös prisma medföljer.

Utropspris
3 000 SEK