Svartmålad skiva, blåmålat underrede med kopplade ben, konturerad sarg. Längd 278, bredd 78, höjd 82 cm. Lös skiva.
Åldersrelaterat slitage. Repor. Maskstungen. Renoverad. Senare målning. Nagg.