Klockor & Ur Golv & Väggur
1216293
VÄGGPENDYL, Göteborg, sent 1800-tal.
VÄggpendyl, göteborg, sent 1800-tal.

Väggpendyl med förgylld och bronserad ram. Målad dekor av rosor och fåglar med detaljer av pärlemor. Urtavla av alabaster med romerska siffror i emalj. Pendel finns. Diameter 60 cm. Nyckel finns.

Ej funktionstestad. Slitage. Krackelyr. Torrsprickor. Text på urtavla borttagen.

Övrigt

Säljes till förmån för organisationen Min Stora Dag.

Anna Wessman
Anna Wessman
+46 (0)708 10 86 14

Utropspris
2 500 SEK