Väggpendyl med förgylld och bronserad ram. Målad dekor av rosor och fåglar med detaljer av pärlemor. Urtavla av alabaster med romerska siffror i emalj. Pendel finns. Diameter 60 cm. Nyckel finns.
Ej funktionstestad. Slitage. Krackelyr. Torrsprickor. Text på urtavla borttagen.
Säljes till förmån för organisationen Min Stora Dag.