VICO MAGISTRETTI, soffa "Maralunga" Cassina, Italien, 1900-talets senare del.
Tvåsits. Brun textilklädsel och lösa sittplymåer. Ställbar rygg. Längd ca 170 cm. Maxhöjd 100 cm. Djup 85 cm. Sitthöjd 35 cm.
Bruksslitage. Fläck. Ställvis blekt. Trasig vid söm på ena armstödet.