Design Möbler
1216343

Bruno Mathsson

(Sverige, 1907-1988)
Bruno mathsson, fåtöljer, ett par samt fotpall "karin", dux 1900-talets slut.

BRUNO MATHSSON, fåtöljer, ett par samt fotpall "Karin", Dux 1900-talets slut.

Tygklädsel. Stomme i kromat stål. På hjultrissor. Bredd 72 cm. Sitthöjd ca 39 cm. Höjd 71 cm.

Ställvis omfattande slitage och skador på klädseln.

Anna Rosenius
Anna Rosenius
Ansvarig specialist finländsk design
+358 (0)40 1284 977

Utropspris
800 EUR