1216706
MATTA, old Orientalisk, ca 192-197 x 133-136 cm.
Matta, old orientalisk, ca 192-197 x 133-136 cm.

Röd botten med polykrom medaljong, gröna hörnornament, benvitt ramverk med djur och blommor samt palmett- och blommönster. Mörkblå huvudbård med palmett- och blomranka.

Något deformerad. Obetydligt slitage, smärre fläckar och lagningar. Långsidorna med obetydliga trampveck.

Placering: Västberga Allé 3, 126 30 Hägersten - S15
Anette Granlund
Anette Granlund
Ansvarig specialist mattor, textilier och islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 92 19 92

Efter vunnen auktion beställer du transport på Mina Sidor

Utropspris
3 000 SEK