Urnfomad, delvis godronnerad på rund fot. Uppsväng hänkel i trä. Även locket stämplat. Höjd 26 cm. Vikt 594 g.
Åldersrelaterat slitage. Hänkeln blekt, lagning. Små bucklor. Anlöpningar.
SverigeTelefontid: måndag – fredag 9–13+46 8-614 08 00
FinlandTelefontid: måndag – fredag 9–13+358-9-668 91 10