Röd botten med polykromt heratimönster samt medaljong och hörnornament med rosor och stiliserade blommor. Smal mörkblå huvudbård med blom-, granatäppel- och arabeskrankor.
Något slitage, smutsig, fläckar, smärre lagningar. Sidorna med smärre trampveck och skador.