VÄGGPENDYL, av Eric Bergsten (urmakare i Nyköping 1801-1814), Sengustaviansk.

Förgylld och bronserad väggpendyl. Urtavlan signerad "Eric Bergsten Nyköping". Ca 82 x 49 cm. Pendel finns. Nyckel finns.

Skador, slitage, lagningar. Lösa delar medföljer. Ej funktionstestad.

Utropspris
4 000 SEK