Konst Contemporary
1217970
Nathalie Djurberg & Hans Berg
(Sverige, Född 1978)
Nathalie djurberg & hans berg, tryck på bambutyg, signerat och numrerat 20/75.

NATHALIE DJURBERG & HANS BERG, Tryck på bambutyg, signerat och numrerat 20/75.

"Night skies, Strawberries, Butterflies and Galaxies", 2018. 110 × 61,8 cm. Signerad och numrerad upplaga 75 exemplar + 10 AP.
Editionen säljs oramad i en specialdesignad ask.

Helhetsintrycket är mycket gott.

Övrigt

Edition No 6 2018 Nathalie Djurberg & Hans Berg
Nathalie Djurberg och Hans Berg har gjort en unik edition för Moderna Museets Vänner. Ett scenrum, där karaktärernas röster dröjer kvar i en handtextad dialog över fonden. Textiltrycket har kommit till som en del av processen med utställningen Nathalie Djurberg & Hans Berg – En resa genom träsk och förvirring med små glimtar av luft som visas på Moderna Museet sommaren 2018. Nathalie Djurberg (född 1978, Lysekil) och Hans Berg (född 1978, Rättvik) är baserade i Berlin.

Caroline Lindahl
Caroline Lindahl
+46 (0)739 40 08 16

Utropspris
7 000 SEK