Nathalie Djurberg & Hans Berg

(Sverige, Född 1978)
Nathalie Djurberg & Hans Berg
(Sverige, Född 1978)

NATHALIE DJURBERG & HANS BERG, Tryck på bambutyg, signerat och numrerat 20/75.

"Night skies, Strawberries, Butterflies and Galaxies", 2018. 110 × 61,8 cm. Signerad och numrerad upplaga 75 exemplar + 10 AP.
Editionen säljs oramad i en specialdesignad ask.

Helhetsintrycket är mycket gott.

Edition No 6 2018 Nathalie Djurberg & Hans Berg
Nathalie Djurberg och Hans Berg har gjort en unik edition för Moderna Museets Vänner. Ett scenrum, där karaktärernas röster dröjer kvar i en handtextad dialog över fonden. Textiltrycket har kommit till som en del av processen med utställningen Nathalie Djurberg & Hans Berg – En resa genom träsk och förvirring med små glimtar av luft som visas på Moderna Museet sommaren 2018. Nathalie Djurberg (född 1978, Lysekil) och Hans Berg (född 1978, Rättvik) är baserade i Berlin.

Konstnär

Nathalie Djurberg är en av de mest efterfrågade svenska konstnärerna världen över och hon är ständigt på gång med nya projekt tillsammans med sin partner Hans Berg, som gör musiken till alla hennes verk. Relationer mellan människor, djur och naturkrafter är det ständigt pulserande temat i deras värld. Leranimerade stop-motion-videos, rumsliga installationer och skulpturer utgör grunden i konstnärskapet. 2018 visades den hittills största separatutställningen med Djurberg och Bergs animationer, skulpturer och musik, ”En resa genom träsk och förvirring med små glimtar av luft”, på Moderna museet i Stockholm. Djurberg och Berg är välkända på den internationella konstscenen och har tidigare ställt ut på platser som Venedigbiennalen, The New Museum i New York och 21st Century Minsheng Art Museum i Shanghai samt Lisson Gallery London, Zach Feuer Gallery i New York och Gió Marconi i Milano.

Utropspris
7 000 SEK

Caroline Lindahl
Caroline Lindahl
Specialist klassiskt konst
+46 (0)721 428 962