MATTA, semiantik Keshan figural, ca 201-205 x 141,5-142,5 cm.

Stora polykroma figurscener med härskare med uppvaktning samt djur och fåglar. Bred benvit huvudbård med människor, hästar, hjortar, rovdjur, fåglar, träd och blommor.

Abrasher. Något slitage, smutsig, fläckar. Sidorna med trampveck och smärre skador, en långsida med lagning.

Utropspris
4 000 SEK