Josef Hoffmann

(Österrike, 1870-1956)
Josef Hoffmann
(Österrike, 1870-1956)

KOLOMAN MOSER/JOSEF HOFFMANN, stol, 'Purkersdorf', slutet av 1900-talet.

Vitmålad träram med flätad sits och två lösa kuddar. Tillverkarens plakett. Bredd 61 cm, djup 61 cm, höjd 70, sitthöjd 43 cm.

Åldersrelaterat slitage. Torrsprickor. Det ena kuddtyget har fläckar och det andra reparerat.

Utropspris
400 EUR