Vägglampetter av mässing, för två ljus vardera. Ca 94 x 39 cm vardera.
Smärre slitage, repor, märken, ett par droppbrickor senare, avvikande form.
Enligt uppgift tillverkade efter förlagor på Gripsholms slott och utförda 1954.