Troligen Klockaregårdens Hemslöjd, Tällberg. Ljust gråbenvitmelerad botten med stora geometriska figurer.
Något slitage och smutsig, smärre fläckar och lagningar. Kortsidorna med smärre skador, ställvis skadade fransar, några saknas.