Schatull i lackad björk och mahogny med beslag av silver, löst lock i form av schackbräde. 47 x 47, höjd 8,5 cm. 32 schackpjäser i silver och förgyllt silver. Svenska importstämplar. Höjd 5-8 cm. Total vikt schackpläser 1400 gram. I kartong.
Helhetsintrycket är gott.