Design Övrigt
1222135
Inger Persson
(Sverige, Född 1936)
Inger persson, väggreliefer, ett par, lergods, rörstrand 1960-70-tal.

INGER PERSSON, väggreliefer, ett par, lergods, Rörstrand 1960-70-tal.

Reliefdekor av glaserade stiliserade figurer i grönt, blått och brunt, stämplade Rörstrand SWEDEN 624, 122-5 och 122-6, den senare även signerad R Ip. Mått 51,5-52 x 10 cm.

Smärre slitage, en med litet kantnagg på baksidan.

Camilla Behrer
Camilla Behrer
Specialist design & modernt konsthantverk
+46 (0)708 92 19 77

Utropspris
2 500 SEK