JACOB ÄNGMAN, bestickservis, 177 delar, silver, "Rosenholm", GAB, 1900-talets andra hälft.

25 bordsknivar, 19,5 cm
2 bordsknivar kort blad, 20 cm
24 smörgåsknivar, 16.5 cm
5 matknivar, 22 cm
7 smörknivar, 16.5 cm
12 fiskknivar, 20.5 cm
10 fiskgafflar, 17.5 cm
10 matgafflar, 19.5 cm
27 bordsgafflar, 17.5 cm
17 smörgåsgafflar, 13.5 cm
16 bordsskedar, 18 cm
19 kaffeskedar, 12 cm
1 såssked, 17 cm
1 potatissked, 21.5 cm
1 uppläggningsgaffel, 17.5 cm

Silvervikt ca total ca 4010 g.

Slitage. Märken.

Utropspris
22 000 SEK