Ljusrödmelerad botten med stor polykrom medaljong, hörnornament, stiliserade djur och blommor. Bred polykrom huvudbård med stiliserade blommor. Baksidan med etikett.
Det mörkbrunfärgade garnet ställvis korroderat. Något blekt. Något ställvis hårt slitage, smutsig, fläckar, trampveck. Långsidorna med trampveck och smärre skador, en skadad kortsida, de flesta fransar saknas.