Målade och bronserade stolar med fast stoppad sits och rygg. Flertalet stolar märkta med plakett för NK (Nordiska kompaniet). Sitthöjd ca 49, höjd 94 cm vardera.
Senare målning och bronsering. Slitage, smärre skador, fläckar, repor, märken. Några stolar med lös stoppning och klädsel.