Design Konstglas
1223791
Edward Hald
(Sverige, 1883-1980)
Edward hald, vas, "fiskgraal", orrefors 1945.

EDWARD HALD, vas, "fiskgraal", Orrefors 1945.

Rund, närmast klotformad på fotklack, dekor av fiskar och sjöväxter i grönt mot klarglas, signerad Orrefors Sweden 1945 nr: 2189 Edward Hald. Höjd 18 cm.

Foten med större nagg.

Camilla Behrer
Camilla Behrer
Specialist design & modernt konsthantverk
+46 (0)708 92 19 77

Utropspris
3 000 SEK