VICKE LINDSTRAND, vaser, 4 st, glas, Kosta Boda, 1900-talets andra del.
Vas i klarglas med svart/lila fisknät.
Signerad Kosta LH 1383. Höjd 25 cm. Vas med blå/grönt fisknät, signerad LH 1587, höjd 13 cm. Vas, modell 1331, klarglas, droppformad med inneslutna bubblor, höjd 30 cm. Vas, grönt underfång, märkt LH 1450, höjd 13 cm.
Åldersrelaterat slitage. 1450 och 1331 med fotnagg. Smärre repor.
Vicke Lindstrand blev mest känd för sina glasarbeten, men var också målare, skulptör, textilkonstnär, illustratör och keramiker. Han var knuten bland annat till Orrefors glasbruk och Kosta glasbruk.
Under 1950-talet medverkade han vid utställningar på NK i Stockholm och Triennalen i Milano. Under 1960-talet ställdes verk av Vicke Lindstrand ut på Nordiska museet i Stockholm och även på utställningar i New York och Hamburg. Hans verk finns på många museer, bland annat Nationalmuseum i Stockholm.
Vicke Lindstrand har gjort ett stort antal offentliga glasskulptörer i Europa och USA, som den tre meter höga glasfontänen för Världsutställningen i New York 1939 som väckte stor uppmärksamhet. Den var placerad i en 20 meter lång vattendamm på Sweden Square. Kraftigt strålkastarljus fick kristallmassan i fontänen att skimra. För att transportera delarna till skulpturen som vägde cirka 6 ton behövdes 35 stora packlårar som fyllde en hel järnvägsvagn.
Han skapade 1964 skulpturen Ikaros Nadel som uppfördes utanför Argyris institution i Stuttgart.
Med en höjd på 11,5 meter var skulpturen Prisma i Norrköping världens största glaskonstverk när den invigdes i september 1967 utanför Folkets hus i Norrköping. De inbyggda lamporna i skulpturen tändes då för första gången och spred ett ljusgrönt skimmer.
Grön Eld i Umeå blev tre år senare världens största glasskulptur vid uppförandet i september 1970. Höjden är nio meter och den består av tre vridna glaspelare som smalnar av upptill, uppbyggda av flera tusen glasskivor. Långa pålar slogs ner i marken och en tung betongsockel bär den 45 ton tunga skulpturen.