1224336
MATTA, semiantik Västpersisk, ca 239-247 x 140,5-147,5 cm (samt kortsidorna med ca 3 cm slätväv).
Matta, semiantik västpersisk,  ca 239-247 x 140,5-147,5 cm (samt kortsidorna med ca 3 cm slätväv).

Mörkblå botten med polykroma stiliserade träd. Mörkblå huvudbård med stiliserad blomranka.

Något nerblekt. Något slitage och smutsig, smärre fläckar, obetydliga skador. Baksidan med smärre malskador, långsidorna med smärre trampveck, kortsidornas slätvävnad ställvis skadad.

Anette Granlund
Anette Granlund
Ansvarig specialist mattor, textilier och islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 92 19 92

Slutpris
1 800
175
207
Utropspris
2 500 SEK
Budhistorik (6 bud)
4 aug 19:21
1 800 SEK
4 aug 19:18
1 700 SEK
4 aug 18:37
1 600 SEK
3 aug 20:24
1 000 SEK
3 aug 0:09
500 SEK