MATSALSMÖBLEMANG, 16 delar, barockstil, brickmärkt Lysberg & Hansen, Köpenhamn.

Betsad ek. Bord, 12 stolar, skänkskåp, vitrinskåp och skänk. Bord med fasetterade balusterben, 4 iläggsskivor i furu à 62. L 152, b 119, h 78. Skänkskåp med 2 glasdörrar upptil, nedtill 3 serveringsskivor, 2 skåp och 3 lådor. L 223, b 76, h 188. Vitrinskåp med 2 vitrindörrar, nedtill 4 lådor. L 160, b 52, h 206. Skänk med 6 lådor. L 143, b 56, h 90. Märkt med silverbrickor. Proveniens: Engeströmska Palatset, Malmö.

Bruksslitage, bordsskivan med repor och fläckar. Smärre skador.

Utropspris
10 000 SEK