ATELIER FAUNI, muminfigurer, 7 st, Finland, 1950-60-tal.
Textil, skinn, trä med mera. Mumin, Muminpappan, Too-ticki, Råddjuret, Misan, Filifjonkan och Hattifantt. Märkta. Höjd 12-17 cm.
Slitage. Skador. Delar saknas. Fläckar. Möjligen enstaka senare delar.
Atelier Fauni grundades av familjen Kuuskoski år 1952. Företaget tillverkade handgjorda figurer, som inkluderade både Faunis egna trollfigurer och Mumin-figurer. Materialen som användes var läder, konstpäls, filt och andra material. Eftersom produktionen var hantverksbaserad är varje figur unik på grund av variationer i material, färgsättning och detaljer. Under sina mest aktiva år på 1960-talet sysselsatte företaget över 150 personer. Verksamheten upphörde 1971, vilket innebär att alla Fauni-figurer idag är flera decennier gamla, något som ökar både deras samlarvärde och historiska betydelse.