PARTI FÖREMÅL, 9 stycken, lergods samt keramik. Sydostasien, Mestadels Mingdynastin, samt Qingdynastin, även 1900-tal.

Mestadels sjöfynd. Bestående av:
Ask med lock, grönglaserad, med reliefdekor av krabba, diameter 6,5 cm.
Ask med lock, relief dekor av shou karaktär, diameter 7 cm.
Två miniatyrvaser, en grönglaserad samt en gulglaserad, formad som pumpa. Höjd 4-10 cm.
Fyra fat, gul samt grönglaserade. Med reliefdekor. Längd 10 cm.
Två små objekt, i form av frukt. Höjd 5-5,5 cm.
En vas, 6,5 cm.

Slitage. Krackelyr. Glasyrnagg. Smärre färgbortfall. Nagg på en.

Utropspris
2 500 SEK