TAKLAMPA, art nouveau, Muller Frères, Lunéville, Frankrike 1900-talets början.

Glas och järn. Stommen med bladdekor. Central ljuspunkt samt tre ljusarmar, kupor i melerat glas i orange och blått. Alla glas bär etsad signering MULLER FRES LUNEVILLE.
Höjd 70 cm. Diameter ca 55 cm.

Åldersrelaterat slitage. En skruv senare. Elektrifieringen garanteras inte av Bukowskis.

Utropspris
500 EUR