SKÅP, Hjalmar Wikström Möbelsnickare, Stockholm 1920-/30-tal. Tillskriven Carl Malmsten.
Valnöt. Dörrpar med bakomliggande hyllplan och mindre lådor. Dörrpar med räfflad dekor. Nedfällbar front med bakomliggande lådor. Front med skuren dekor. Kopplad benställning. Bredd 115. Djup 45. Höjd 182 cm. Nyckel finns.
Bruksslitage. Smärre repor. Märke undertill på baksidan.