Förgylld fast stoppad sits och rygg, dekor av fleuroner och girlang, kvadratiska nedåt avsmalnande kannelerade ben, längd 177, bredd 52, höjd 95, sitthöjd 50 cm
Åldersrelaterat slitage. Senare klädsel. Förstärkningar. Maskstungen. Lagningar. Smärre skador.