Konst Fotografi
1226188
Gisèle Freund
(Tyskland, 1908-2000)
Gisèle freund, fotografi signerad och stämplad.

Gisèle Freund, fotografi signerad och stämplad

"Max Ernst à la Fonderie Susse, Paris 1968". Signerad Gisèle Freund. Även med fotografens copyrightstämpel a tergo. Gelatinsilverfotografi, bildyta 30 x 20 cm. Bladstorlek 36,5 x 25 cm.

En liten obetydlig retusch i området vid övre högra hörnet.
En retusch eller ojämnhet i bildytan i det svarta området på hans rock.
I övrigt är bildytan i mycket fint skick.
Det finns lite ytsmuts i marginalerna.

Proveniens

Direkt från fotografen till nuvarande ägare.

Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist fotografi och samtida konst
+46 (0)702 63 70 57

Utropspris
8 000 SEK