Konst Fotografi
1226198
Gisèle Freund
(Tyskland, 1908-2000)
Gisèle freund, fotografi signerad och stämplad.

Gisèle Freund, fotografi signerad och stämplad

"André Breton, Paris, 1956". Signerad Gisèle Freund. Även med fotografens copyrightstämpel a tergo. C-print, bildyta 30 x 20 cm. Bladstorlek 37,5 x 25,5 cm.

Bilden är i mycket god kondition.
Det finns ett obetydligt litet tryckmärke i nedre delen av bildytan.
En obetydlig fläck precis vid bildytans ytterkant i det övre vänstra området av bilden.
Det är obetydligt slitage i bladets marginaler.

Proveniens

Direkt från fotografen till nuvarande ägare.

Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist fotografi och samtida konst
+46 (0)702 63 70 57

Utropspris
8 000 SEK