Allmoge
1226530
SÄTE TILL SLÄDE, allmoge, Hälsingland, tidigt 1800-tal.
SÄte till slÄde, allmoge, hälsingland, tidigt 1800-tal.

Målat säte till släde, ägarmärkt "AES" och otydligt daterad 1819. Beslag av järnsmide. Längd 92, bredd 80, höjd 54 cm.

Skador och slitage.

Utropspris
4 000 SEK